datorspēles

Datorspēļu plusi un mīnusi

Video spēles iekļūst mūsu smadzenēs un atmiņā, tās bojā redzi, tās padara cilvēku vardarbīgu.. šādas video spēļu ietekmes klišejas ir populāras katra kritiķa runā. Bet vai šie fakti savienojas ar faktisko zinātni un pierādījumiem? Lai gan kopš 1970. gada, kad tika izgudrotas spēļu konsoles, video spēļu pasaulē ienāca arī vardarbīgas ainas, tomēr pastāv neskaitāmi pētījumi par pretrunīgiem secinājumiem par to, vai video spēles patiešām kaitē cilvēka garīgajai un fiziskajai veselībai. Šeit esam apkopojuši visvairāk pētītos faktus, kas daudziem ir licies tikai par mītu.

Pluss: Video spēles attīsta mūsu smadzenes

2013. gadā vērienīgu pētījumu veica psihologs Simone Kühn par to, kā video spēles ietekmē jauniešu smadzenes. Psihologs pētījuma laikā lika jauniešiem spēlēt katru dienu pusstundu Super Mario, veselus divus mēnešus. Pētījuma rezultātā viņš konstatēja, ka vairākās vietās pelēkās vielas (šūnas) ievērojami paplašinās. Frontālā garozā ir smadzeņu daļa, kas atbild par kognitīvām funkcijām, tostarp stratēģisko domāšanu un informācijas kontrolēšana un izzināšana. Spēlējot Super Mario jauniešiem attīstījās atmiņas spējas, telpiskā navigācija un augstas prognozēšanas spējas.

Mīnuss: Video spēles padara cilvēkus vairāk vardarbīgus

Video spēļu spēlētāji, kuri aizraujas ar šaušanas kategorijas spēlēm, visbiežāk ir vairāk agresīvi, kad arī nespēlē šīs spēles. Pastāv ievērojami lielāks risks, ka tieši šie cilvēki izdarīs noziegumu. Amerikas Psiholoģijas asociācijas doktori, veicot pētījumu, kura gaitā centās noskaidrot, vai šādas spēles var ietekmēt cilvēka uzvedību, gala rezultātā secināja. Ka pastāv konsekventa saistība starp vardarbīgām spēlēm un pieaugošo agresīvo uzvedību. Spēlējot šādas spēles, cilvēkiem pazūd empātija, samazinās sociālās spējas un jutīgums pret agresiju kā tādu. Viņi paši neizjūt, ka viņi ir agresīvi. Ir veikti vismaz 300 dažādi pētījumi, lai tieši apzinātu šo saistību. Lai gan ir dažas atšķirības starp atsevišķiem pētījumiem, tomēr vispārīgais modelis ir pierādījis, ka šie secinājumi ir patiesi un vērā ņemami.

Pluss: Video spēles padara mūs laimīgākus un pašpārliecinātākus

Cilvēkiem ir spēcīga vajadzība justies kompetentam – spēļu apgūšana un progress augšā pa līmeņiem palīdz mums šo vajadzību pilnveidot. Spēlētāji jūtas laimīgi, kad ir izgājuši kādu konkrēto līmeni. Viņi iegūst lielu pieredzi, kā arī ar to dalās ar citiem spēlētājiem, tādējādi iegūstot pašpārliecinātību. Video spēļu spēlēšana kopā ar ģimeni vai draugiem var lieliski papildināt kopīgos brīžus, jo nepastāv tikai vardarbīgas spēles, kuru ietekme nav pozitīva.

Mīnuss: Video spēles padara cilvēkus mazāk iejūtīgus

Pagājušā gadā veiktais pētījums secināja, ka jaunie vīrieši, kas spēlēja vardarbīgas video spēles (piemēram, Grand Theft Auto) izrādīja zemākas empātijas pret sievietēm, nekā tie, kuri spēlēja vairāk labdabīgas spēles. Spēlē Grand Theft Auto sievietes tiek raksturotas kā seksuāls objekts, tādējādi pusaudžiem tiek rādīts slikts paraugs pret sievietēm. Pētījuma gaitā šādiem pusaudžiem, kas spēlēja vardarbīgu spēli un labdabīgu spēli, tika parādītas fotogrāfijas, kurās sievietes tika attēlotas kā upuri no vardarbības ģimenē. Tie pusaudži, kuri spēlēja Grand Theft Auto videospēli, izjuta ievērojami zemākas simpātijas un līdzjūtību, apskatot šos attēlus. Daudzi cilvēki, kas apskatītu šādas fotogrāfijas, izjustu bailes un līdzjūtību. Psihologi uzskata, ka lielā mērā skolēni jūtas viņu spēļu varoņu lomā – kas ir visnepatīkamākais atklājums šī pētījuma gaitā. Ja mēs redzam filmu ar vardarbīgu raksturu, tā ir zināma distance no realitātes, bet, spēlējot video spēles, mēs fiziski vadām savu virtuālo personāžu, kontrolējot visas rīcības – arī vardarbību.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *