datorspēļu žanri

Video spēļu žanri

Video spēļu žanri ir apvienoti pa kategorijām, kuros spēlēm ir līdzīgas pazīmes. Lielākā daļa spēles ietilpst vienā konkrētā kategorijā. Tomēr pastāv daudzas spēles, kurām ir vairākas pazīmes, kuras varētu ielikt gan vienā, gan otrā kategorijā vienlaicīgi. Lai klasificētu kādu spēli, ir nepieciešami pat sīkāki izdalījumi, tāpēc tiek ieviestas apakšnozares. Zemāk ir saraksts ar biežāk sastopamiem video spēļu žanriem.

Šaušanas spēles

Viena no vecākajām video spēļu klasifikācijām ir klasiskā šaušanas spēle. Šaušanas spēļu saknes ir meklējamas 60.tajos gados. Šaušanas kategorijā ietilpstošās spēles visbiežāk prasa spēlētājam atvairīt ienaidnieka uzbrukumu vai priekšmetus, lai izdzīvotu un turpinātu līmeni. Šīs spēles iedalās vēl divās apakškategorijās – vertikālās un horizontālās. Taču pastāv arī darbība, kas kustās jebkurā virzienā, piemēram, asteroīdu šaušana. Klasiski šaušanas spēļu piemēri ir Galaga, R-Type, Phoenix, Space Invaders, Tempest, Xevious un Zaxxon.

Piedzīvojumu spēles

Vēl vienas no pirmajām video spēlēm, īpaši uz datoru platformas. Sākotnēji šīs bija uz teksta balstītas spēles, piemēram Zork. Tomēr arvien pieauga vizualizācija un spēles kļuva daudz pieprasītākas. Spēļu taktika parasti it doties piedzīvojos, meklēt kādus pazudušus priekšmetus, izvairīties no objektiem un daudz citi. Kā populārākās piedzīvojumu spēles varētu pieminēt Indiana Jones, Monkey Island, Myst, Police Quest un Syberia.

Puzles

Daudzos veidos, puzles video spēles ir ļoti līdzīgas tradicionālajai puzlei. Kā viens no pirmajiem puzles spēļu veidiem varētu būt 90.to gadu jauniešu vidū populārajam Tetrim. Tāpat citas populāras spēles ir Intelligent Qube, Puzzle Bobble un Mercury.

Simulācijas spēles

Pēc savas būtības, simulācija spēles ir precīzi atveidota reālā pasaule. Tās laikā cilvēks vada savu izveidoto spēļu personu un dzīvo viņa dzīvi. Piemēram, SimCity ir populārākā simulācijas spēle, kuras laikā spēlētājs var audzināt ģimeni, taisīt pusdienas, doties uz darbu, mācīties. Simulācijas spēles ir radošas un ļauj ieskatīties dzīvē no cita skatu punkta.

Stratēģiskās un taktikas spēles

Tāpat kā simulācijas spēles, stratēģiskās spēles ir mēģinājums iekarot reālisma sajūtas, kuras piedzīvo spēlētājs. Spēlētājs kontrolē savu izveidoto avatāru, lai iegūtu līmeņa paaugstinājumu vai papildus labumus. Kā viena no populārākajām šāda veida spēlēm bija Worms, kuras laikā tārpi cīnījās un veidoja taktiku, lai iznīcinātu pretinieku.

Sporta spēles

Kā jau varētu iedomāties, sporta spēles imitē kādu no sporta veidiem. Daudzas no tām iekļauj tādus aspektus, kas var palīdzēt arī reālā dzīvē. Piemēram, spēlējot virtuālo tenisu, cilvēks var labāk apgūt tehniku, var arī trenēt savas spējas, jo visu laiku ir jālēkā līdzi un reāli jāizpilda katrs sitiens arī dzīvē. Lielākā daļa komandu spēles ļauj stratēģiski izveidot spēcīgu komandu, redzot katra spēlētāja ieguvumus spēlē, kas nav nekāda ballīšu spēle.

Cīņas spēles

Šajā kategorijā visbiežāk ir spēles, kurās piedalās divi spēlētāji un cīnās viens pret otru. Viens no spēlētājiem vinnē, otrs attiecīgi zaudē. Ir arī spēles, kas ietver spēlēšanu vienas personas režīmā, tomēr, kopā ar draugu vienmēr cīņas spars palielinās un ir daudz interesantāk. Kā piemērus šai kategorijai var minēt Street Fighter, Soul Calibur, Mortal Kombat, Tekken un Virtua Fighter.

Deju, ritma spēles

Jautriem draugu vakariem šīs ir interesantas spēles, kā izklaidēties. Uzliekot šo spēli, katram dalībniekam ir iespēja kustēties līdzi deju ritmā un iegūt punktus par pareizām kustībām. Tāpat interesantas ir spēles, kur jālēkā pa attiecīgiem laukumiem, tādējādi sinhronizējot mūziku. Pati populārākā spēle, kas jāpiemin kā deju spēļu piemērs ir Dance Dance Revolution.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *