spelu ietekme uz berniem

Vardarbīgās video spēles un to ietekme uz bērniem

Balstoties uz rūpīgi izveidotiem pētījumiem un jaunākajām videospēļu tendencēm, varam nonākt pie viena liela secinājuma – tās ietekmē bērnu uzvedību un veselības stāvokli. Pētniecības laikā ir konstatēta konsekventa attiecība starp vardarbīgām video spēlēm un paaugstinātu agresivitāti, samazinātām sociālām spējām, sociālo uzvedību, empātiju un jutīgumu. Bet kāpēc mūsdienās tik daudz vecāki nereaģē uz šo spēļu ietekmi un atļauj ar tām pavadīt bērna brīvo laiku?

Ir lietas, kas tāpat kā videospēles var novest bērna uzvedību pie pārlieku lielas agresijas: piemēram, vardarbība ģimenē, nabadzība, skarba vecāku disciplīna, vienaudžu noraidījums un problēmas skolā. Tas nozīmē, ka ne vienmēr video spēles ir uzskatāms par galveno riska faktoru, kāpēc bērns ir kļuvis pārāk agresīvs un ne-sociāls. Tāpēc apgalvot to, ka video spēļu spēlēšana var novest mūsu bērnus līdz pārvēršanās masu slepkavās ir nekorekti. Tomēr daudzi vecāki ir norūpējušies, ka šādu spēļu spēlēšana var novest bērnus pie noziedzības. Pārmērīga video spēļu spēlēšana noved bērnu pie:

  • Pārāk mazas socializācijas ar ģimeni un draugiem
  • sliktas sekmes
  • liekā svara veidošanos
  • samazināts miegs
  • agresīva domāšana un uzvedība

Daži pētnieki tomēr turpina apgalvot, ka spēlējot vardarbīgas spēles var padarīt bērnus nejūtīgus pret vardarbību, samazināt empātijas spējas un palielināt uzskatus, ka vardarbība ir gluži pieņemama lieta. Nav šaubu, ka pastāv arī spēles, kas var labvēlīgi ietekmēt bērnus un sniegt augstu lomu izglītībā. Tomēr vardarbīgas spēles netiek pieskaitītas šajā kategorijā. Apkopojot, kādas ir negatīvās ietekmes no vardarbīgām videospēlēm, ieguvām šādus galvenās tēmas:

  • Cilvēku un dzīvnieku nogalināšana
  • ļaunprātīga narkotiku un alkohola lietošana
  • krimināla uzvedība, necieņa pret likumu un valsts iestādēm
  • seksuāla izmantošana un vardarbība pret sievietēm
  • rasu, seksuālā un dzimuma stereotipi
  • rupja valoda

Pētījumos, kuros tika apkopoti dati par bērniem, kuri spēlē video spēles, tika atklāts, ka lielākā daļa no spēlētājiem ir zēni. Apmēram divas trešdaļas no bērniem, kas spēlē katru dienu video spēles ir zēni. Turklāt, katrs desmitais bērns apgalvoja, ka viņi spēlē vismaz trīs stundas dienā šādas spēles. Salīdzinot šo informāciju, tie bērni, kuri spēlēja mazāk stundas dienā, bija ar izteikti mazākām agresivitātes izpausmēm.

Neskatoties uz video spēļu ierobežošanu, bērni bieži vien saņem vardarbīgu informāciju arī citos medijos. Ļoti bieži pa televīziju rāda filmas, kurās ir izteikta vardarbība, turklāt, parādot, ka tā ir praktiski normāla parādība. Jaunieši domā, ka, ja filmā vai spēlējot video spēles, tas viss ir tik jautri, tad dzīvē noteikti arī būs tikpat jautri.

Kā vecāki varētu izvairīties no video spēļu ietekmes uz bērniem? Problēma risināma tikai vienā ceļā – atņemot šādas spēles jau pašā to sākumā. Pirmsskolas vecuma bērniem nav ieteicamas šādas spēles, jo viņi vēl nav pietiekoši saprātīgi, lai pieņemtu to kā tikai izklaidi. Šajā vecumā bērniem nav tik reāla domāšana kā pieaugušajiem, lai saprastu, ka vardarbība spēles laikā nav pieņemama. Tā vietā jāpiedāvā bērnam izglītojošas spēles un kvalitatīva laika pavadīšana. Vecāki var spēlēt dažādas videospēles kopā ar saviem bērniem, lai dalītos kopīgā pieredzē un apspriestu spēles saturu – tas dos arī kopīgi pavadītu laiku, kā arī palielinātas sociālās prasmes. Vecāki lielākoties ir pirmie bērnu elki un paraugi – tāpēc, nekādā gadījumā nevajadzētu pašiem spēlēt šāda rakstura spēles.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *