Pasaule ir nestabila, un tā ir tās galvenā raksturīgā iezīme. Vārds “ietaupījumi” daudziem cilvēkiem ir kļuvis ne tikai bieži lietots, bet arī ikdienišķs. Apkārt ir daudz dažādu kārdinājumu, un ar nelielu algu parasti ir grūti atļauties kaut ko īpašu vai neparastu. Mācīties plānot budžetu un sākt uzkrāt var palīdzēt tikai finanšu pratība, kas galu galā var novest pie pilnīgas neatkarības.
Un pat ja pašā jēdzienā “nauda” slēpjas tās pastāvīgais trūkums, ar to var tikt galā. Pirmkārt, ikviens var atrast labāk apmaksātu darbu. Otrkārt, ir pilnīgi reāli atrast papildu ienākumu avotu. Treškārt, dažkārt ir svarīgi novērsties no darba un noskaņoties produktīvākam darbam, piemēram, spēlējot GGBET spēles, skatoties televīziju, apmeklējot restorānu vai izmantojot citus izklaides veidus. Ceturtkārt, var pārvērst savu individuālo hobiju par pastāvīgu ienākumu avotu. Lai vai kā, ideālam līdzsvaram ir svarīgi pielāgoties situācijai tā, kā katrs prot. Un tāpēc ir labāk iemācīties pareizi plānot budžetu pat ar minimālo algu, lai palielinātu savu kapitālu.
Kā prasmīgi organizēt finanšu tēriņus?
Augstas cenas visapkārt un zemas algas ir viena no izplatītākajām mūsdienu sabiedrības problēmām. Ietaupīt šādos apstākļos ir iespējams, taču tas nozīmē, ka nauda tiks tērēta tikai pašām nepieciešamākajām lietām. Šāda eksistences “ainava” diez vai kādam šķitīs pievilcīga. Lai atbrīvotos no līdzekļu trūkuma, iekrātu sapņu piepildīšanai un dzīvotu tā, kā vēlas, pat ar minimālu algu, ir svarīgi zināt, kā prasmīgi pārvaldīt savus līdzekļus. Lūk, kas šajā procesā jāņem vērā:
- Atteikšanās no kaitīgiem ieradumiem. Tas ne tikai palīdzēs ietaupīt naudu, bet arī pozitīvi ietekmēs veselību.
- Stingrs iepirkumu saraksts. Ir svarīgi savlaicīgi izplānot pirkumus un koncentrēties tikai uz to, kas patiešām ir nepieciešams, apmeklējot veikalu, aptieku vai citus tirdzniecības punktus.
- Ietaupījumi uz komunālajiem rēķiniem. Uzstādot skaitītājus, ik mēnesi ir iespējams sekot līdzi izdevumiem un tos samazināt.
- Minimālas izklaides. Ja nav paredzēti svētki vai svarīgi notikumi, ir vērts ietaupīt uz izklaidēm.
- Regulāra līdzekļu atlikšana. Pat pie minimāla budžeta ir vērts mēģināt veidot uzkrājumus, lai piepildītu sapņus.
Ļoti svarīgi ir savlaicīgi atmaksāt esošos kredītus, lai samazinātu finanšu un uzkrāto procentu atgriešanu.
Kas ir investīcijas un kādēļ tās ir vajadzīgas?
Pat pie minimālās algas ir vērts padomāt par investīcijām. Tās ir ieguldījumi konkrētā kapitālā ar mērķi nākotnē gūt lielāku peļņu. Nekādā gadījumā nevajadzētu uztvert investīcijas kā spekulāciju ar tirgus svārstībām. Tāpat tās nav saistāmas ar izdevumiem izglītībai, ko mārketings bieži dēvē par “investīcijām sevī”. Investēšana ļauj ne tikai saglabāt, bet arī palielināt kapitālu ilgtermiņā. Un pat ar minimālo algu ir iespējams veikt vismaz vienu ieguldījumu, lai nākotnē kļūtu finansiāli neatkarīgāks cilvēks.
Kā iemācīties taupīt ar nelielu algu?
Naudas taupīšana, īpaši ar minimāliem ienākumiem, ir īsts mākslas darbs. Tā prasa stratēģisku domāšanu, jo nepieciešams pārdomāt visu līdz sīkākajām detaļām. Lai mēneša laikā pietiktu naudas visām individuālajām un personīgajām vajadzībām, jāņem vērā šādi aspekti:
- Nedrīkst pārmaksāt par zīmolu. Dažkārt mazāk izslavēti preču analogi var būt ne mazāk kvalitatīvi.
- Izdevumi ar atlaidi un naudas atgriešanu. Šodien ir daudz “lojalitātes programmu” no bankām, tāpēc ir vērts pieteikties arī naudas atgriešanas piedāvājumiem.
- Uzmanība pret nevajadzīgiem izdevumiem. Ja bez kādas lietas var iztikt, labāk to neiegādāties.
- Izmantot akcijas. Pašreizējās piedāvājumu akcijas veikalos, aptiekās un citos tirdzniecības punktos noteikti palīdzēs iegādāties preces vai pakalpojumus par zemāku cenu.
Dzīvot, nepārtraukti meklējot mirkļa baudas un iespaidus pie nelielas algas, ir diezgan grūti. Tāpēc ir svarīgi maksimāli krāt naudu, kuru izdodas atlikt “zem matrača”. Savukārt normāla dzīves līmeņa uzturēšanai un finansiālās situācijas uzlabošanai palīdzēs prasmīgi organizēts budžets, ieguldījumu priekšrocību izmantošana, kā arī citi papildu ienākumu avoti, kas pastāv.