Video spēļu spēlēšana ir attīstījusies no vienas personas spēlēm ar konsolēm, līdz pat savstarpēji saistītam tiešsaistes tīklam, kurš apvieno miljoniem spēlētāju visā pasaulē. Ņemot vērā šādu plaši pieejamu spēļu daudzumu, vecākiem ir īpaši jāuzmana savi bērni, kuri var veikt nedrošas darbības. Spēles kuras ir jāspēlē ar konsolēm, piemēram Xbox 360 un PlayStation 3 savā ziņā ir daudz drošāka, ja ir runa par bērniem. Jo tiešsaistes spēlēs tiek iesaistīta plaša informācijas apmaiņa starp spēlētājiem, kuras laikā bērni var dalīties ar nedrošu informāciju.
Šeit būs daži galvenie padomi, kas būtu jāzina bērniem, kuri spēlē video spēles.
1. Jātur drošas un tīras ierīces
Tas nenozīmē virspusēji, ka jānoslauka putekļu no datora ekrāna (lai gan arī šis darbs nav peļams), tomēr šajā situācijā svarīgi ir nodrošināt, lai datorā nenokļūst svešas un ļaunprātīgas programmatūras un vīrusi. Nepieciešams regulāri atjaunot aizsardzības iekārtas, lai bērni nevarētu netīšām uzspiest kādu no mirgojošām reklāmām, kas nereti satur ļaunprātīgu informāciju. Pirms sāciet spēlēt spēles, jāpārliecinās, vai dators un spēļu sistēma satur jaunākās operētājsistēmas un programmatūras, ieskaitot anti-vīrusu aizsardzības programmu.
2. Kā paroli vadi teikumu
Spēcīga parole ir kā teikums, kas satur vismaz 12 rakstu zīmes. Koncentrējies uz pozitīvu teikumu vai frāzi, kuru tev pašam būtu viegli atcerēties, piemēram, “Es patīk mūzika”.
3. Nebaidies runāt par nevēlamām ziņām
Sociālās spēlēs, kur ir iesaistīti svešinieki, bieži vien ir iespējama komunikācija savā starpā. Tas nozīmē, ka tev var uzrakstīt kāds svešinieks, ar kuru tu spēlē pretējā partijā. Tomēr nevajadzētu paļauties uz šādiem ziņojumiem un uzsākt garas un svarīgas sarunas, stāstīt kādus noderīgus un personīgus faktus. Nekad neatklāj savu īsto vārdu, atrašanās vietu, dzimumu, vecumu vai citu personīgu informāciju. Izveido savu lietotāja vārdu neskaidru, kas nespēj raksturot tevi pēc dzimuma, kā arī neiesaisti savu vārdu un vecumu. Ja ir radusies situācija, kad kāds vēlas uzzināt par tevi informāciju, aizskar vai citādi ir nevēlams – pastāsti par to uzticamiem pieaugušajiem. Vislabāk, ja tie būtu vecāki.
4. Ziņo par kiberhuligānismu
Uzzini, kā var bloķēt kādu personu, ja gadījumā tā paliek pārāk uzmācīga. Tu vari arī ziņot par kādu spēlētāju, ja viņš ir aizskāris vai citādi nejauki izturējies, bet tādā gadījumā obligāti nepieciešama saglabāta sarakste, kur ir parādīta šāda informācija. Obligāti ir neiesaistīties nekādās vārdu apmaiņās, pretējā gadījumā, pretinieks var sevi uztaisīt par cietušo.
5. Aizsargā savu identitāti
Viena lieta ir nestāstīt par sevi nekādu informāciju, ko pieminēju iepriekš. Bet vēl svarīgāk ir neveikt video zvanus ar web kameras palīdzību vai balss čatus, spēlējot tiešsaistes spēles. Arī savā izveidotajā profilā neievieto savu reālo fotogrāfiju.
6. Spēlē noteiktu laiku
Video spēles var ātri izraisīt atkarību, tāpēc nosaki kādu limitu, cik ilgi spēlēsi spēles. To var nomērīt pēc izietajiem līmeņiem, dzīvību zaudēšanas vai vienkārši pulksteņa stundu skatījumā. Ļoti daudz diskusijas ir vērstas pret ekrānu ietekmi uz bērniem, kur visas kā viens pasaka, ka iznākums nav pārāk labs: veidojas bezmiegs, pasliktinās redze, sākas aptaukošanās, mazkustīgums.
7. Neapstiprini nepazīstamas lietas
Daudzas video spēles ir nepieciešamas ielādēt uz sava datora un palaist programmu. Ja to nevar izdarīt kāds pieaugušais, tad pašam tas ir jāveic divkārši uzmanīgi. Neapstiprini aizdomīgus lejuplādes failus. Daudzas no programmām reklamē un apgalvo, ka var palīdzēt veikt labāk spēli, iegūt lielākas uzvaras un daudz citas kārdinošas lietas, bet tajā pašā laikā saturēt ļaunprātīgus failus.