Vai video spēles ir labas vai sliktas priekš cilvēka? Tām var būt abi efekti. Kad iet runa par bērniem un vide spēlēm, visi vecāki sarauc pieri un uzskata, ka tā ir slikta laika pavadīšana, kā arī veselības bojāšana. Video spēļu spēlēšana un mediju ietekme bieži vien tiek vainota bērna agresivitātes un uzvedības jautājumos. Tomēr neskatoties uz to, ir daudzi zinātnieki un psihologi, kuri uzskata, ka video spēlēm faktiski ir arī daudz priekšrocības – kā galvenā no tām tiek uzskatīta izglītība. Video spēles faktiski iemāca bērniem augsta līmeņa domāšanas prasmes, kas viņiem būs vajadzīgas nākotnē.
Saskaņā ar pētniekiem un bērnu speciālistu redzējuma, esam izveidojuši galvenās video spēļu priekšrocības:
1. Video spēles iepazīstina cilvēku ar jaunākajām tehnoloģijām un tiešsaisti. Šobrīd mēs dzīvojam augstas tehnoloģijas piepildītā sarežģītā pasaulē. Zēni daudz ātrāk izrāda interesi par dažādām spēlēm, jo tajās ir iesaistītas arī mašīnas. Tomēr arī meitenēm ir jāiepazīstas ar jaunākajām tehnoloģijām, tāpēc spēļu variācija ir dažāda, arī iekļaujot dzīvnieku un ģimeniskas tēmas, kas būtu saistošākas meitenēm.
2. Video spēles ir saistošas gan bērniem, gan pieaugušajiem, un tās var spēlēt kopā. Tas nozīmē arī kopīga laika pavadīšana, spēlējot konkurējošu spēli, izrunājot visus gājienus, piepildot istabu ar smiekliem. Video spēles varētu būt kaut kas kopīgs, ko ģimene var darīt kā tradīciju – kad bērns zina vairāk nekā jūs, viņš var iemācīt dažus trikus, un sniegs viņam gandarījumu par sevi. Tā arī ir iespēja novērtēt bērna prasmes un talantus.
3. Video spēles padara mācīšanos par jautru aktivitāti. Izaicinājums uzvarēt, nāk kopā ar daudz krāsainiem elementiem, skaņas efektiem un daudz ko citu, kas piesaista uzmanību. Un, ja tajā pašā laikā var iemācīties ko noderīgu, piemēram, valodu, tad ieguvumi būs acīmredzami. Mūsdienās bērni ļoti ātri iemācās angļu valodu, ja viņi jau ir spēlējuši kādu spēli, kas pārsvarā ir angliski.
4. Spēlējot tiešsaistē video spēles var iegūt jaunus draugus visā pasaulē. Dažkārt tiek uzskatīts, ka azartiskie spēlētāji ir izolēti četrās sienās un neko citu neredz kā tikai monitoru. Tomēr, mūsdienās spēles, kuras notiek tiešsaistē piedāvā iespēju arī iepazīties ar citiem spēlētājiem. Tā ir pavisam jauna veida socializēšanās, kurā spēlētāji pat strādā kopā, lai atrisinātu dažādas problēmas. Aptuveni 70% no spēlētājiem spēlē kopā ar kādu draugu.
5. Spēles laikā patstāvīgi mainās darbības, un spēlētāji ir spiesti pieņemt jaunus lēmumus pāris sekunžu laikā. Tas nozīmē, ka laika gaitā viņi attīsta lieliskas reakcijas spējas, un daudz ātrāk prot pieņemt svarīgus lēmumus. Kā apstiprināja pētījums, tad spēlētāji, kuri ikdienā spēlēja straujas reakcijas spēles, par 25% ātrāk varēja reaģēt uz jautājumiem un attēliem, kas tika parādīti, nekā tie cilvēki, kuri nespēlēja video spēles. Tāpat arī video spēļu spēlētājiem uzlabojas redzes atmiņa, un, kā parādīja pētījumi, tad šie cilvēki spēja atcerēties sešas kartiņas, kad tika sajaukta to secība, attiecīgi kamēr nespēlētāji varēja atcerēties tikai četras.
6. Ļoti daudz video spēlētāj atzīst, ka viņi spēlē spēles, lai samazinātu stresu un dusmas. Pētījumā, kurā tika apkopoti dati par sirdsdarbības ritmu video spēļu spēlētājiem, tika secināts, ka sešu mēnešu laikā adrenalīna līmenis samazinājās vairāk nekā uz pusi. Salīdzinot ar cilvēkiem, kuri nespēlēja video spēles vispār, pēc darba bija noguruši un nekā nespēja atvieglot savas emocijas. Turpretī video spēļu spēlētāji visas emocijas “izgāza” spēles laikā, tādējādi kļūstot mierīgāki un ar pavisam citām domām.