Klepus ir ļoti izplatīts simptoms, it īpaši gada vēsajos mēnešos. Liela daļa cilvēku cīnās ar klepu vismaz reizi gadā. Dažreiz klepus pāriet pats, tomēr citreiz nākas iejaukties, jo nekas patīkams tas nav. Aplūkosim klepus veidus, kā arī to, kā efektīvi cīnīties ar šo kaitinošo simptomu.
Kas ir sauss klepus, un kā no tā atbrīvoties?
Klepus ir aizsargreflekss, un tas ir uzrodas, ja notiek elpceļu gļotādas kairinājums. Organisms dabiski reaģē un cenšas attīrīt bronhus un augšējos elpceļus. Ar klepus refleksu no organisma tiek izvadīti visi nevēlamie iebrucēji – vīrusi, baktērijas un citi nevēlami svešķermeņi.
Sauss klepus ir viens no klepus veidiem. Visbiežāk sauss klepus parādās brīdī, kad esam tikko saslimuši, piemēram, saaukstēšanās sākumā. Klepus zāles lieliski palīdz pret sausu klepu, kas ir sākuma stadijā – tādā veidā no klepus var atbrīvoties ātrāk un efektīvāk. Tomēr ir jāizvēlas piemērotas klepus zāles tieši sausam klepum, piemēram, tādas, kuru sastāvā ir kodeīns. Ja izvēlaties lietot klepus zāles vai citus medikamentus sausa klepus mazināšanai, tad ņemiet vērā, ka šīs zāles nevar lietot ilgstoši, kā arī tām var būt dažādi blakusefekti, kas var ietekmēt jūsu ikdienu, piemēram, miegainība. Tā ir izplatīta blakusparādība zālēs, kuras cīnās pret klepu, tāpēc ņemiet to vērā, ja ikdienā, piemēram, braucat ar auto.
Piemērotas klepus zāles atvieglos klepu un to mazinās. Tomēr jūs varat izmēģināt papildus šīm zālēm arī dažādas tautas metodes, piemēram, dzerot ārstniecības augu tēju, lietojot augu eļļu vai izvēloties sūkājamās tabletes ar dažādiem ārstniecības augu ekstraktiem, piemēram, Islandes ķērpi.
Ja jums ir sauss klepus, t.i., klepus laikā neizdalās gļotas, tad nepieciešams rīkli mitrināt, un to lieliski var paveikt augu eļļas. Šīs eļļas paātrinās gļotādas dzīšanu, kā arī to mitrinās un pasargās no jaunu baktēriju vai vīrusu uzbrukuma. Ieteicams izvēlēties smiltsērkšķu, kliņģerītes vai tējaskoka eļļu.
Kas ir mitrs klepus, un kā no tā tikt vaļā?
Mitrs klepus bieži vien ir sausa klepus turpinājums. Tas var rasties dažādu slimību gaitā, kā arī tad, ja sausais klepus ir ielaists un nav līdz galam izārstēts. Tas nozīmē, ka klepus laikā jūs izkleposiet gļotas. Šādā veidā organisms atbrīvojas no infekcijas un nevēlamajām baktērijām. Ja jums ir mitrs klepus, tad jāķeras pie citiem ārstniecības līdzekļiem, jo šis ir pavisam cita veida klepus. Sausa klepus ārstniecības līdzekļi bieži nomāc klepošanas refleksu, lai atvieglotu jūsu ikdienu, taču mitru klepu nav vēlams nomākt, jo ir ļoti svarīgi, lai jūsu elpceļi attīrītos. Izklepot gļotas nav nekas patīkams, tomēr tas ir veids, kā jūs pilnībā izārstēsieties un tiksiet vaļā no klepus.
Mitra klepus stadijā ir vēlams dzert daudz šķidruma, lai palīdzētu organismam šķīdināt gļotas, kā arī veicināt gļotu izdalīšanos. Ārstniecības augu tējas un ūdens lieliski palīdz arī paplašināt bronhus un mitrināt elpceļus, lai veicinātu ātrāku un vieglāku gļotu izdalīšanos.
Protams, arī mitram klepum ir pieejamas dažādas klepus zāles – gan sīrupi, gan ārstniecības augu tējas, gan dažādas sūkājamās tabletes ar ārstniecības augiem. Klepus zāles, kas ir paredzētas mitram klepum, visbiežāk satur ambroksolu vai bromheksīnu. Šos medikamentus nav ieteicams izvēlēties sausa klepus stadijā vai arī tos lietot pirms iešanas gulēt. Sausam klepum šie līdzekļi nepalīdzēs – tie var pastiprināt klepošanas refleksu. Tāpēc arī šos medikamentus nevajag lietot pirms gulēšanas, jo tad jūs varat pamosties nakts vidū no klepošanas.
Vispārēji ieteikumi cīņai ar klepu
Ja jums ir klepus, tad ir svarīgi saprast, kurš klepus veids jums ir – sausais vai mitrais. Tas ir svarīgi, jo katram klepus veidam ir piemērotas atšķirīgas klepus zāles. Ja lietosiet klepus zāles, kas paredzētas sausam klepum, ja jums ir mitrs klepus (vai otrādāk), tad ārstēšana nebūs efektīva un jūsu veselības stāvoklis var pasliktināties.
Tāpat ir svarīgi ievērot medikamentu lietošanas daudzumu un laikus, jo klepus zāles nereti izraisa miegainību. Vienmēr izvēlieties piemērotāko diennakts laiku, kad lietot klepus zāles.
Neaizmirstiet dzert daudz šķidruma, uzņemt C vitamīnu, kā arī kārtīgi izgulēties. Tomēr jāatceras, ka klepus laikā jūsu kakla gļotāda tiek pamatīgi kairināta, tāpēc izvairieties no pārāk aukstiem, pārāk karstiem ēdieniem/dzērieniem, kā arī asiem ēdieniem. Ir regulāri jāvēdina telpas, kā arī pastaiga svaigā gaisā par ļaunu nenāks.
Parasti no klepus var atbrīvoties pāris nedēļu laikā, tomēr, ja jūs netiekat galā ar klepu vai situācija pasliktinās, tad labāk doties pie ārsta, jo, iespējams, klepus nav vien parasta saaukstēšanās, un tā ārstēšanai nepieciešams kas cits.