Ceļošana

12 iemesli apmeklēt Panamas galvaspilsētu

Panama – pilsēta, kuras nosaukums ir identisks visas valsts nosaukumam – ir kontrastu pilsēta. Tajā ir gan grezni debesskrāpju rajoni, gan krimināli apcirkņi, kuros iekšā doties baidās pat policija, gan dabas parks, kurā mīt sliņķi, iguānas un citi zvēri. Tur iespējams satikt gan ngabe un kuna yala indiānietes, gan vienkāršus panamiešus, kas labprāt pārmīs pāris vārdus ar nejauši satiktiem svešiniekiem. Mēs Panamas galvaspilsētā pavadījām nedēļu un redzējām tikai daļu no visa, ko tā piedāvā, bet vismaz 12 lietas un vietas, ko tajā redzēt un piedzīvot, varam jums ieteikt.

1. PANAMAS KANĀLS

Panamas kanāls ir pirmais, kas nāk prātā, kad piemin Panamas vārdu. Tas pilnīgi noteikti ir apmeklētākais tūrisma objekts visi valstī. Un, esot Panamā, tas pilnīgi noteikti ir jāredz!

Panamas kanāls tika atvērts 1914. gadā, bet 2016. gadā atklāja trešās slūžas, kas ir gan platākas, gan dziļākas par pārējām. Pa Panamas kanālu pārvietojas gan privātas jahtas, gan tankkuģi un kuģi ar konteineriem. Maksimālais kuģu izmērs, ar ko iespējams pārvietoties pa šo kanālu, ir kļuvis par kuģu būves standartu, iegūstot nosaukumu Panamax.

Panamas kanāls ir vienīgā vieta pasaulē, kur kuģa kapteiņi nodod savus kuģus Panamas kanāla apkalpes rokās. Ieriktēt lielos kuģus kanāla slūžās līdz pat pāris centimetru precizitātei ir milzu atbildība. Nelieli, pāris tonnas smagi vagoniņi ar datora palīdzību palīdz iztaisnot kuģus, lai tie slīdētu cauri slūžām taisni, neietriecoties kādā no malām.

Ir vairāki varianti, kā redzēt un saprast Panamas kanālu. Populārākais un pieejamākais no Panamas pilsētas ir Miraflores slūžu un muzeja apmeklējums. Ieejas maksa ir 20 USD. Lielākā daļa ceļvežu tur iesaka ierasties pl. 9–11 vai pl. 15–17, jo šajos laikos cauri kanālam visbiežāk brauc lielie kuģi.

Miraflores muzejs izvietots četros stāvos. Tur bija apskatāmi gan dažādu kuģu maketi, gan slūžu makets, varēja iepazīties ar Panamas kanāla tapšanas vēsturi, vietējo floru un faunu, bija daudz tehniskas informācijas. Noteiktos laikos iespējams noskatīties nelielu filmu, kas ir nostaļģijas pilna – pašos sākumos te bijuši džungļi, bet tagad Panamas kanāls. Bērniem bija interesanti iejusties kuģa kapteiņa lomā, izbraukt visu kanālu no viena okeāna līdz otram.

Miraflores slūžas darbībā vislabāk varot redzēt no ēkas pēdējā stāva. Taču, kad tur ieradāmies, zālē notika Panamas kanāla ilggadējiem darbiniekiem veltīts pasākums un mēs zālē netikām. Kanāla darbību bija iespējams redzēt arī no otrā stāva, taču jāiespiežas blakus citiem skatīties gribētājiem.

Ja muzejs nešķiet saistošs un gribas redzēt tikai slūžas, iesaku rezervēt galdiņu restorānā Atlantic & Pacific Co. Cenas tur pieņemamas un skats uz slūžām no balkona ļoti labs. Vislabākais laiks tur doties varētu būt ap saulrieta laiku.

2. AMERIKU TILTS

Ameriku tilta (Puente de las Americas) būvniecība tika pabeigta 1962. gadā un tad tas bija vienīgais Ziemeļameriku un Dienvidameriku savienojošais tilts, kas nešūpojās. Tā tas bija līdz 2004. gadam, kad tika uzbūvēts Simtgades tilts.

Ameriku tilta būvniecību finansēja ASV, tam veltot 20 miljonus ASV dolāru. Ameriku tilts ir daļa no Panamerikas šosejas, un tam bijusi liela nozīme pasaules tirdzniecības attīstībā, jo līdz ar tā atklāšanu satiksmes intensitāte pāri kanālam būtiski pieaugusi.

Blakus Ameriku tiltam Ziemeļamerikas pusē atrodas Ameriku skatu laukums. No tā lieliski redzams Ameriku tilts, kas simboliski atdala Dienvidameriku no Ziemeļamerikas, tāpat redzams ūdens ceļš uz Panamas kanālu.

3. VECPILSĒTA CASCO VIEJO

Panamas vecais kvartāls (Casco Viejo), zināms arī kā Casco Antiguo, ir apdzīvots kopš 17. gs. beigām. Tikai četras avēnijas plats, Casco Viejo ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Necik sen tas nebija, kad bruģētās vecpilsētas ielas kontrolēja kriminālas bandas, bet nu daudzas koloniālās ēkas ir atjaunotas.

Jau ieejot vecpilsētā, var redzēt, ka Casco Viejo ir tūristu iecienīts. Tas sastāv no šaurām ieliņām, kuru malās slejas glītas, atjaunotas koloniālā laika ēkas ar mīlīgiem balkoniņiem, kur dekoratīvo palmu ēkā savos šūpuļkrēslos sēž miljonāri. Turpat blakus “graustu miljonāri” – noplukušas mājas, kas vēl gaida āmura un otas pieskārienus. Lai nu kā, bet tieši tās – mazliet noplukušās, ne līdz galam nolaizītās un sapucētās ēkas piešķir pilsētai īpašu šarmu.

Casco Viejo dienvidu daļā ir saglabājies mūris, kas kādreiz aizsargāja pilsētu no iebrucējiem, īpaši pirātiem. Tagad tas kalpo kā skatu laukums, no kura uz vienu pusi redzami debesskrāpji, bet uz otru pusi – El Chorillo rajons.

El Chorillo rajons reiz bijis viens no bīstamākajiem Panamas pilsētā. Šobrīd situācija ir uzlabojusies, bet tas joprojām ir nabadzīgākais pilsētas rajons un tūristiem tur doties neiesaka.

4. DEBESSKRĀPJI

Panamas pilsētu var dēvēt par Latīņamerikas debesskrāpju galvaspilsētu – daudzi uzskata, ka pat tādas Dienvidamerikas pilsētas kā Buenosairesa, Sanpaulu un Santjago nespēj konkurēt ar Panamas debesskrāpju ainavu.

Panamā ir 59 ēkas, kas ir augstākas par 150 metriem. 16 no 25 Latīņamerikas augstākajām ēkām atrodas Panamas pilsētā. Augstākā ēka ir Trampa okeāna klubs (284 m). Mēļo, ka Panamas pilsētas debesskrāpji uzcelti par narkotiku naudu.

Panamas pilsētas debesskrāpju ainavā īpaši izceļas F&F tornis. Tā ir devītā augstākā ēka Centrālamerikā. Tās augstums ir 243 metri, tai ir 52 stāvi virs zemes un četri pagrabstāvi.

Demokrātijas laukumā atrodas skatu laukums, no kura paveras burvīga ainava uz Panamas augstceltnēm. Gar piekrasti iet promenāde, kas ir lieliska pastaigu vieta – pa to var nokļūt gan vecpilsētā, gan debesskrāpju rajonos.

5. MI PUEBLITO

Mi Pueblito (tulkojumā – “Mans mazais ciemats”) ir mākslīgi izveidots ciems, tāds kā brīvdabas muzejs, kurā var redzēt trīs dažādas Panamas kultūras: afro-karībiešu, iekšzemes un indiāņu. (Mūsu apmeklējuma laikā gan atvērta bija tikai viena sadaļa, kurā redzamas ēkas, mēbeles un sadzīves priekšmeti no 19. gs. Pārējā muzeja daļa bija slēgta rekonstrukcijas dēļ.)

Tas, ko mēs redzējām: laukums ar strūklaku tā vidū, ap laukumu vairākas ēkas – dzīvojamās mājas, skola, telefoncentrāle, zobārsta kabinets, baznīca. Vienā nelielā, labi kondicionētā telpā varēja aplūkot vairākas kuplas, koši izšūtas 19. gs. kleitas un ngabe indiāniešu kleitas.

6. BALBOA AMATNIEKU TIRGUS

Tas ir neliels, bet interesants amatnieku tirgus, kur kuna yala indiānietes, sasēdušas maliņā, izšuj molas. Ik pa laiciņam stāvvietā piestāj tūristu autobuss, baltie izbirst no autobusa, izskrien tirdziņu un brauc tālāk. Šeit var atrast patiešām kvalitatīvi nostrādātus rokdarbus.

Panama – pilsēta, kuras nosaukums ir identisks visas valsts nosaukumam – ir kontrastu pilsēta. Tajā ir gan grezni debesskrāpju rajoni, gan krimināli apcirkņi, kuros iekšā doties baidās pat policija, gan dabas parks, kurā mīt sliņķi, iguānas un citi zvēri. Mēs Panamas galvaspilsētā pavadījām nedēļu un redzējām tikai daļu no visa, ko tā piedāvā, bet vismaz 12 lietas un vietas, ko tajā redzēt un piedzīvot, varam jums ieteikt.

7. CENTRĀLĀ AVĒNIJA

Centrālā avēnija ir Panamas gājēju iela, kur ir pilns ar veikaliem, kafejnīcām, dažādām iestādēm, brīvajās vietās sasēduši ielu tirgotāji, kas piedāvā visu iespējamo, sākot ar dzērieniem un konfektēm un beidzot ar apakšbiksēm.

Panamas pilsētas ielās, īpaši Centrālajā avēnijā, redzamas daudzas Guna Yala indiānietes tradicionālajos tērpos. Pērlīšu rotas uz kājām un rokām ir talismani, ko viņas nekad nenoņem.

Centrālajā avēnijā vairāk uzturas vietējie iedzīvotāji, tur reti var redzēt kādu tūristu, bet tieši tādēļ ir tik interesanti. Tur redzējām arī pilsētā košākos un glītākos grafiti.

Vienīgi der atcerēties, ka nekur īpaši nost no Centrālās avēnijas nevajadzētu klīst, jo apkārt tai ir ne pārāk labvēlīgi rajoni.

8. KAFEJNĪCA COCA-COLA

Centrālās avēnijas galā, blakus Santa Ana parkam, atrodas kafejnīca Coca-Cola, kas sevi dēvē par vecāko kafejnīcu Panamas pilsētā, dibinātu 1875. gadā. Tur esot ēdis pats Če Gevara. Grēks neieskatīties iekšā. Šķiet, ka interjerā pa daudzajiem pastāvēšanas gadiem nekas nav mainījies, vienkārši koka galdi, nosēdēti ādas krēsli, logu ailēs augoši laksti.

9. PUNTA CULEBRA DABAS PARKS

Lai gan Punta Culebra ir salīdzinoši mazs dabas parks, tajā ir ko redzēt. Ja plānots doties kaut kur ārpus pilsētas džungļu virzienā, tad šo noteikti izlaidiet. Taču, lai kaut nedaudz iepazītu Panamas dabu, šis parks ir laba vieta, ar ko sākt. Te brīvā dabā dzīvo sliņķi, jenoti un iguānas.

Pats pirmais, ko šajā dabas parkā ieraudzīsiet, būs Krabju pludmale. Tajā aizliegts uzturēties, bet caur bezmaksas tālskati var mēģināt saskatīt kādu no vairāku sugu krabjiem.

Tālāk ir abinieku izstāde. Panamā dzīvo gandrīz 200 varžu sugas. Zālē izveidoti vairāki būri, kuros dzīvo dažādas Panamā dzīvojošas vardes. Nebija nemaz tik viegli viņas ieraudzīt! Pat viskošākos eksemplārus neieraudzījām uzreiz.

Akvārijs bija interesants, vairāk gan ne zivju, bet krāsaino, interesanto koraļļu dēļ. Blakus akvārijam atrodas Panamas kanāla skatu laukums. No tā var vērot milzu kuģus, kas šķērso Panamas kanālu. Visu, kas notiek uz kuģiem, var vērot caur binokļa stikliem.

Bērniem ļoti patika atrakcija “Pieskaries man!”. Zem nojumes atrodas akvāriji, kuros, iepriekš nomazgājot rokas, iespējams paglaudīt jūras zvaigzni un jūras gurķi. Ko tur liegties, tas ir aizraujoši arī pieaugušajiem!

Parka vidū atrodas tropiskais sausais mežs. Tie Panamā sastopami okeāna piekrastē. Šajā reģionā, salīdzinot ar pārējo valsts teritoriju, ir mazāk nokrišņu un garāka sausā sezona. Daudzi koki sausās sezonas laikā no decembra līdz aprīlim nomet lapas. Tie atkal salapo maijā, kad sākas lietus sezona.

10. ZIVJU TIRGUS

Zivju tirgus ir interesanta vieta, kur var redzēt un iegādāties visu, kas noķerts un nozvejots jūrā un okeānā. Viss loms tiek izkrauts laivu piestātnē turpat blakus. Darba dienās tur vēl pirms pl. 11 manāma rosība. Vīri staipa smagas zivju kastes, bet turpat blakus dežūrē putni. Jūras veltes pagatavotā veidā var nobaudīt kādā no turpat blakus tirgum esošajās kafejnīcās.

11. AUGĻU TIRGOTĀJI

Interesanti, ka Panamā nav tirgus mums ierastā izpratnē. Augļus un dārzeņus var nopirkt tikai pie ielu tirgotājiem un lielveikalos. Panamieši neesot lieli augļu ēdāji, tāpēc arī augļu cenas, salīdzinot ar citām Centrālamerikas valstīm, esot augstākas.

Lai nu kā, augļi Panamā noteikti jānogaršo. Latvijā nekur nedabūsiet tik saldus un sulīgus ananasus, papaijas, mango. Nepaejiet garām kokosriekstu tirgotājiem, karstajos saules staros to aukstā sula garšo debešķīgi. Tikai izvairieties no kokosriekstu sulas, ko tirgo plastmasas maisiņos, tajos sula ir pārsaldināta.

12. PLAYA VENAO

Panamas pilsētai tuvākā pludmale atrodas Verakrusā – Playa Venao. Kad ieradāmies šajā pludmalē, bijām ļoti pārsteigti, ieraugot tālu atkāpušos krastu. Citās pludmalēs tik izteiktus bēgumus un paisumus nebijām ievērojuši.

Ātri sapratām, ka nekāda peldēšanās mums nesanāks, bet, pastaigājot pa pludmali, ieraudzījām, ka dažās vietās no zemes iztek tādas kā nelielas upītes. Tur arī izveidojām savu rotaļu laukumu. Izrakām dīķus, veidojām dambjus, drīz mūsu izklaidēm pievienojās bariņš citu bērnu. Vesels atrakciju parks!

Jekabs

Related Posts

celojums uz bulgariju

13 iemesli aizbraukt uz Bulgāriju

Mēs Bulgārijā pavadījām mēnesi, tāpēc droši varu teikt, ka redzējām gana daudz, bet noteikti ne visu, ko gribējām. Lūk, vietas, kas mūs pārsteidza un saviļņoja; vietas, kuras iesakām…

celosana ar bernu

Septiņas kļūdas, ko nepieļaut, ceļojot ar bērnu

Kad mums piedzima Alberts, visi teica, ka nu ceļošanai jāmet miers vai vismaz jāpagaida, kamēr puika paaugsies, bet mēs nebijām gatavi atteikties no savas lielākās kaislības – ceļošanas….

majas centralamerika

12 iemesli, kāpēc mājās Latvijā ir labāk nekā Centrālamerikā

Ciemos ir labi, bet mājās – vēl labāk. Pēc četrarpus mēnešu ilga ceļojuma pa Centrālameriku vēl vairāk novērtējam savas mājas, savu valsti. Apkopojām 12 iemeslus, kāpēc mums dzīvot…

italijas alpi

Itālijas Alpu ezeru tūre

Dienas plānā – Belladžio (Bellagio) pilsēta, ko bieži dēvē par Komo ezera pērli. Nelielā pilsēta atrodas gleznainā un stratēģiski nozīmīgā vietā ­– tur, kur otrādi apgrieztam “Y” burtam…

gruzijas kalni

Pārgājiens pa Gruzijas kalniem jeb kalnu sniegtās mācībstundas

Jau pagājis kāds laiks, kopš esmu atgriezusies no Svanetijas reģiona kalniem Gruzijā. Tik apjomīgā pasākumā, ko dēvē par kalnu turiādi, piedalījos pirmoreiz. Kopumā uz Kaukāza kalniem devās četras…

medusmenesis savanna

Medusmēnesis Āfrikas savannā

Krāterī pavadām piedzīvojumiem bagātu dienu. Tie sākas jau no paša rīta. Nedaudz par tuvu piebraucam diviem ziloņu tēviņiem, kuros mūsu transporta līdzeklis izraisa milzu interesi. Viens no tiem,…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *